Welcome to Sydney!
Prolog australijskiej opowieści powitalnej już znacie. Przygoda z butami i celnikami w rolach głównych w terminologii przywitań gospodarza z gościem, byłby czymś w rodzaju uścisku dłoni, żółwika czy pjony, którą przybiłem sobie z Australią. To przywitanie określiłbym jako jedno z tych, które każdy z nas doświadczył chociaż raz, będąc na przykład gościem u znajomego swojego znajomego, którego trochę znacie, ale w sumie nie tak dobrze, a który właśnie otworzył Wam drzwi do swojego mieszkania. Wiecie że chop jest luźnym gościem, któremu śmiało można podać grabę, ale taką z obmacywaniem na męskiego misia z mocnym poklepywaniem po lędźwio-łopatkach, a będąc płcią przeciwną można doświadczyć przyjacielskich przytulasków tudzież całuska w polik. Jednak jak przychodzi do właściwego aktu to..no właśnie ;]
Może trochę niezgrabnie i na pewno niezręcznie, ale mówimy sobie ‘Cześć’ albo raczej ‘Hi, how are you?’, a zaraz po tym mój gospodarz, wskazując swoje włości, mówi głośno i stanowczo
Welcome!
WCHODZĘ!
I co widzę ? Piękno, rozpościerające się z lewego krańca horyzontu do jego prawego zakończenia. Pejzaże jak z widokówek, a w tle las potężnych i nowoczesnych wieżowców. Egzotyczna flora i fauna, wszystko czyste i schludne. Coś niesamowitego, bajka…a tak serio to widziałem tak zwane ‘gówno’, bo jak już gdzieś wspomniałem była noc, jakem zajechał. O! Przepraszam, cofam, widziałem karalucha na peronie ‘metra’.
Kolejny dzień był dość pracowity. Zakupiłem tygodniowy bilet na pociąg, Sydney’owskiego ‘metra’, główny środek transportu. W zasadzie to kupiłem bilet MyMulti2, który upoważnia mnie do jazdy bez ograniczeń w strefie II wszystkimi pociągami, ale również mogę korzystać ze wszystkich, nie pre-paidowych, autobusów i z niektórych promów. Korzystałem tylko z pociągów, dlatego piszę, że bilet na pociągi. Okej, raz popłynąłem promem, dla frajdy.
Specjalnie wziąłem bilet na dwie strefy, bo myślę sobie, że przecież jak będą mnie zapraszać na rozmowy kwalifikacyjne to będę musiał się przemieszczać w wiele różnych miejsc w mieście, a to pociągiem, a to autobusem i kto wiem czym jeszcze. Możliwe też, że te lokalizacje będą poza pierwszą strefą, więc decyzja dość mocno pragmatyczna. Taa, yhym, rozmowy…pierwszy raz zaprosili
Z czasem przerzuciłem się na WoolWorth’sa, który jest nieco droższy, ale ma więcej ‘europejsko’ pochodnych produktów. A może to po prostu market zrobił różnicę, większy wybór i różnorodność produktów ? Wiecie, coś w stylu Tesco, a nie Biedronka. Nie wiem, w każdym razie czułem się już swobodnie pchając wózek przez wypchane po brzegi produktami wąskie alejki sklepów. Wiedziałem po co sięgnąć.
Największy zawód to chleb, plastikowy chleb. Czasem pewnie nawet go mijacie leżącego na półkach z nieskończoną datą przydatności do spożycia i spoglądacie raczej z pogardą, krocząc ku ‘normalnemu’, świeżo wypieczonemu bochenkowi. Nieraz go kupicie, na grzanki, bo przyjdzie taka ochota. Chleb tostowy, bo o nim mowa, to tutaj dosłownie i w przenośni chleb powszedni. Oczywiście są lepsze, ciemne, pełnoziarniste, żytnie itp. itd., ale są 2 – 3 krotnie droższe. Nie trudno, więc, odgadnąć wynik tego działania, gdy za jak najmniej chcesz jak najwięcej…Rozsmakowałem się więc w grzankach, mających może tylko albo aż trzy witaminy P, C, i V. Pyszota!
Długo by pisać o produktach, które można tutaj znaleźć. Moja dieta głównie opierała się o taniznę, a po taniości można tutaj kupić np. tuńczyka, ~2$ za 500 g. Na puszki z napisem ‘Tuna’ nie mogę już patrzeć, jadałem go nawet samego, prosto z puszki, ale to raczej z lenistwa niż z braku fantazji czy czasu. Z kolei ichnym produktem jest Vegamite, smarowidło na chleb, konsystencją i kolorem przypominające lekko schłodzoną Nutellę, a słonością przebijającego Kucharka czy Maggi. Okropne świństwo. Próbowałem też ‘Meat Pie’, typowo Australijskie jadło. Taka bardzo duża pyza nadziana mięsem z sosem. Nie najgorsze, nie najlepsze. Skosztowałem też kanapki, z Avocado i szczyptą soli, niespotykany dla mnie dotąd smak, ale polecam, warto spróbować. Ten dziwoląg to naturalne śniadanie dla Peruwiańczyków. Jadłem też burgery przygotowane przez Michała, polaka, z Australijskiej wołowiny, podobno bardzo dobrej, jeśli idzie o jakość. Były naprawdę wyśmienite.
Podobno są w Sydney polskie sklepy, prowadzone przez Azjatów ;], których jeszcze nie odwiedziłem, ale jak najdzie mnie nieodparta pokusa na pierogi to zakupię i z rozkoszą ugotuję sobie zmrożone ruskie.
Pjona!